۸۰ درصد هزینه خرید پهپاد کشاورزی تسهیلات داده می شود

تسهیلات خرید پهباد | گروه مشاوریار

کرج – ایرنا – رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور گفت که ۸۰ درصد هزینه خرید پهپادهای کشاورزی به کشاورزان تسهیلات با نرخ سود ۴ تا ۱۵ درصد ارایه می شود.

به گزارش ایرنا، کامبیز عباسی روز یکشنبه در نشست برنامه ریزی توسعه و بکارگیری پهپادها در حوزه های مختلف عملیاتی بخش کشاورزی که در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی واقع در کرج برگزار شد، افزود: حوزه مکانیزاسیون کشاورزی یکی از بخش های مورد تاکید دولت است که از سال ۹۲ تا کنون به عنوان یکی از محورهای فعالیت در بخش کشاورزی مورد حمایت قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: با این رویکرد سرمایه گذاری خوبی در این ۶ سال در این بخش اتفاق افتاده است و این سال ها، دوران طلایی مکانیزاسیون کشاورزی بوده است.
وی گفت: در این سال ها در مجموع ۷۵ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در این بخش اتفاق افتاده که سالانه حدود ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان ارایه شده است.
عباسی ادامه داد: ۶۰ درصد درخواست کشاورزان برای دریافت تسهیلات، خرید تجهیزات و ابزار و ماشین آلات کشاورزی بوده است.
وی گفت: بخش کشاورزی و مکانیزاسیون توانست بخش عمده ای از نیازهای خود را در این حوزه پاسخگو باشد به طوریکه بیش از ۱۲۰ هزار دستگاه تراکتور و بیش از ۲۵۰ هزار انواع ادوات تخصصی و عمده بخش کشاورزی جذب شده است.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور افزود: این تسهیلات به توسعه مکانیزاسیون در حوزه های مختلف زراعت، باغبانی، دام، طیور، جنگل، مراتع، گلخانه ها و… اختصاص یافته است.

*** معرفی سالانه ۱۸ تا ۲۵ فناوری نوین در مکانیزاسیون کشاورزی
عباسی با بیان اینکه سرمایه گذاری خیلی خوبی در این بخش اتفاق افتاده، اظهار داشت: ارتقای فناوری های نوین در بخش کشاورزی یکی از تاکیدات برنامه توسعه فناوری نوین بوده است.
وی گفت: سالانه ۱۸ تا ۲۵ فناوری نوین در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی معرفی شد و به صورت الگویی و توسعه ای در بخش کشاورزی فناوری ها معرفی شد.
وی وضعیت فناوری در کشورمان را خوب ارزیابی کرد و افزود: بسیاری از فناوری ها بومی سازی و وارد گردونه تولید شده اند.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور ادامه داد: یکی از این فناوری ها که سه تا چهار سالی است که به صورت رسمی کار را بر روی آن شروع کرده ایم بحث پهپادها در کشاورزی بوده است.
وی تصریح کرد: این پهپادها بیشتر در حوزه سمپاشی استفاده می شد که ابتدا مخالفت هایی برای آن بود ولی به عنوان متولی توسعه مکانیزاسیون متولی توسعه هستیم و هر جا احساس کنیم در فناوری یک گام به جلو هستیم حتما انجام می دهیم.
وی گفت: حمایت های جدی از بحث فناوری داشته باشیم و فقط ارتقای کمی بسنده نیست بلکه ارتقای کیفی هم باید توسعه یابد.
عباسی اضافه کرد: برای تشویق کشاورزان به خرید این دستگاه ها، بدون هیچگونه محدودیت اعتباری تا ۸۰ درصد قیمت پهپادها را تسهیلات از ۴ تا ۱۵ درصد کارمزد ارایه می دهیم.
وی افزود: این تسهیلات به تمام نرخ های کارمزد پایین تر از نرخ متدوال شورای پول و اعتبار بدون محدودیت پرداخت می شود.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور بیان داشت: این تسهیلات برای هر تعداد پهپادی که مورد نیاز باشد به شرط اینکه کشاورزان خواهان استفاده از این دستگاه ها در حوزه سمپاشی باشند، ارایه می شود.

*** کاهش استفاده از سم در مزارع
عباسی گفت: به طور مرسوم در هر هکتار از اراضی کشاورزی ۴۰۰ لیتر سمپاشی با استفاده از دستگاه های توربینی انجام می شود ولی در نظر داریم با استفاده از تکنولوژی پهپادها به سمت کاهش مصرف سم در اراضی باشیم.
وی یادآور شد که در ۶ سال گذشته ۲۰ هزار دستگاه سمپاشی توربینی ساخته و جذب شده است.
وی افزود: در این سال ها میزان استفاده از محلول سم در عملیات سمپاشی از ۴۰۰ لیتر به ۲۰۰ لیتر رسید و به دنبال این هستیم این ۲۰۰ لیتر را در مناطق دیم به ۴۰ تا ۵۰ لیتر برسانیم.
این مقام مسئول ادامه داد: بخشی از این محلول به هدف که بیماری ها، آفات و علف هرز هستند، می خورد و بقیه به خاک و منابع زیرزمینی می رسد.
وی گفت: هرچقدر در مدیریت سم و محلول تلاش کنیم که این محلول ها به بافت هدف بخورد، مسایل زیست محیطی رعایت می شود.

*** اعطای ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی
عباسی ادامه داد: برای سال جاری ۱۸ هزار میلیارد ریال برای تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی به استان ها در حوزه مکانیزاسیون ابلاغ کردیم و استان ها می توانند مبتنی بر سامانه ماشین های که عرضه کنندگان در آن قرار دارند و امیدواریم تعداد آن ها بیشتر شود، اعلام نیاز کنند.
وی گفت: در نظر داریم تا بتوانیم مسایل و کاربری های جدید پهبادهای غیرنظامی را به بخش کشاورزی معرفی کنیم تا کشاورزان بتوانند استفاده بیشتری را از این کالا ببرند و این موضوع در بخش کشاورزی نهادینه شود.
وی خاطرنشان کرد که با استفاده از این دستگاه ها، گردش مالی خوبی در این حوزه خواهیم داشت و با وجود تهدیدات و تحریم های ظالمانه کشور چاره ای نداریم به جز تکیه کردن بر دانش بومی نداریم.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور با اشاره به هجوم اخیر ملخها به اراضی کشاورزی کشور گفت: این دستگاه ها در مبارزه با ملخ ها هم استفاده می شود و هیچ کمبودی برای سمپاشی نداریم و اکنون ۲ تا ۲.۵ برابر ظرفیت سمپاش ها افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا با خرد جمعی این دانش نوین را در عرصه مکانیزاسیون کشاورزی گسترش دهیم، افزود: به دنبال بکارگیری عملی در کاربرد هستیم و امیدواریم یک فعل و انفعالی در محصولات کشاورزی با استفاده از این دستگاه داشته باشیم.
وی اظهار امیدواری کرد که از پهپاد در مناطقی استفاده کنیم که مشکل ورود به مزرعه و باغ وجود دارد که از جمله این اراضی، شالیزارها، باغات سنتی و نخلستان ها می باشد.
عباسی ادامه داد: در کشور ۲.۵ میلیون هکتار اراضی باغی و ۱۳.۵ میلیون هکتار اراضی زراعی وجود دارد که یکی از اهداف استفاده از پهپادها در باغات سنتی که ورود به این اراضی سخت است.
وی تصریح کرد: در کشور ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار هکتار شالیزار وجود دارد که در شرایط مرطوب با درجه رطوبت بالا، مدیریت سمپاشی و عدم رفتن سم به داخل سایر منابع خیلی مهم است.
وی گفت: در ۲ سال گذشته برای مبارزه با زنجره خرما خیلی مشکل داشتیم زیرا درخت خرما بسیار بلند بوده و ارتفاعی بالغ بر ۱۸ متر دارد که استفاده از لانسی برای سمپاشی بسیار سخت بوده و استفاده از هواپیما برای سمپاشی نیز عوارض جانبی زیادی دارد.
عباسی اظهار امیدواری کرد که با استفاده از این پهپادها در حوزه پاشنده ها اعم از سمپاشی، محلول پاشی، هورمون پاشی، گرد پاشی و گودگرد پاشی بیشتر استفاده کنیم.
وی افزود: در حوزه شیلات هم برای استخرهای پرورش ماهی و حوضچه های پرورش ماهی برای غذادهی از این دستگاه استفاده می کنند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با ورود تعداد محدودی از این فناوری به بخش کشاورزی اکنون با تقاضای زیادی مواجه هستیم به طوریکه اکنون بیش از ۴۰۰ تقاضای خرید کشاورزان را از این دستگاه ها داریم.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور افزود: قیمت این دستگاه ها از ۵۰۰ میلیون ریال تا یک هزار و ۳۰۰ میلیون ریال و حتی فراتر است و می خواهیم بدانیم دلیل این نوسان قیمت و این جو زیادی که بین حداقل و حداکثر قیمت در حوزه پهبادها هست، چیست.
در نخستین نشست برنامه ریزی توسعه و بکارگیری پهپادها در حوزه های مختلف عملیاتی بخش کشاورزی ۱۴ شرکت تولید کننده پهپادهای کشاورزی حضور داشتند.