تسهیلات معدنی میان وزارت صمت، بانک صنعت و معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی

توافقنامه سه جانبه میان معاونت معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک صنعت و معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به منظور اعطای تسهیلات معدنی به میزان 6000 هزار میلیارد ریال به امضای طرفین رسید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه گروه مشاوریار می توانید از آخرین مطالب این سایت اطلاع داشته باشید. برای عضویت فقط کافیست آدرس ایمیل خود را درج نمایید.

  امضای توافقنامه سه جانبه اعطای تسهیلات معدنی میان وزارت صمت، بانک صنعت و معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی/ تشریح شرایط دریافت و بازپرداخت تسهیلات از سوی مدیرعامل بانک صنعت و معدن

  مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: توافقنامه سه جانبه میان معاونت معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک صنعت و معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به منظور اعطای تسهیلات معدنی به میزان 6000 هزار میلیارد ریال به امضای طرفین رسید.

  درباره گروه مشاوریار

  به گزارش شاتا، حسین مهری افزود: توسعه بخش معادن در کشورمان دارای اهمیت ویژه ای است و با توجه به تنوع و حجم مواد معدنی در اقصی نقاط کشور و سیاست‌های کلی نظام، تاکیدات مقام معظم رهبری و دولت برای توسعه این بخش و جلوگیری از خام‌فروشی، وزارت صمت اقدامات خوبی را آغاز کرده و اعطای تسهیلات در قالب توافقنامه سه جانبه یکی از همین اقدامات ویژه می باشد.

  وی اضافه کرد: در قالب این توافقنامه مبلغ ۶ هزار میلیارد ریال پرداخت می شود که ۲ هزار میلیارد ریال آن منابعی است که در بودجه پیش بینی شده و معاونت امور معادن و صنایع معدنی روند تخصیص آن را پیگیری خواهد نمود و 4 هزار میلیارد ریال نیز توسط بانک صنعت و معدن و از محل منابع داخلی تامین خواهد شد.
  مدیرعامل بانک صنعت و معدن ادامه داد: تسهیلات پرداختی به دو روش تسهیلات وجوه اداره شده و تسهیلات با نرخ سود و کارمزد حمایت مشروط یعنی تسهیلات تلفیقی خواهد بود.

  مهری تصریح کرد: واحدهای متقاضی تسهیلات وجوه اداره شده باید به سازمان‌های صمت استان ها مراجعه و در چارچوب تعریف شده پس از بررسی‌های اولیه طرح و بررسی موارد در کمیته ویژه در معاونت معادن و صنایع معدنی و پس از معرفی به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در نهایت به بانک صنعت و معدن معرفی می‌شوند و تسهیلات بدون هیچ گونه دخالتی در تأیید اهلیت و صلاحیت طرح از سوی بانک پرداخت می‌شود.

  وی ادامه داد: از هفته آینده پرداخت تسهیلات با ابلاغ معاونت معادن و صنایع معدنی به استان‌ها عملیاتی می‌شود و واحدهای متقاضی از طریق شعبات استانی و شعبه مرکزی و فولاد بانک صنعت و معدن در تهران می‌توانند پیگیری های لازم برای دریافت تسهیلات مورد تقاضای خود را انجام دهند.

  مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: در روش پرداخت تسهیلات با نرخ سود و کارمزد حمایتی مشروط که به صورت تسهیلات یارانه ای اعطا می‌شود از طریق منابع بانک بوده و از طریق بانک روند بررسی اهلیت و صلاحیت متقاضی انجام می شود که البته با معرفی معاونت معادن و صنایع معدنی و سازمان های صمت استان ها می باشد.

  مهری افزود: در روش اول منابع به صورت قرض الحسنه بوده و یارانه خوبی مشمول تسهیلات پرداختی می‌شود و در روش دوم بین ۰ تا ۶ درصد یارانه نرخ سود پرداخت خواهد شد و سود تسهیلات نیز بین ۱۲ تا ۱۸ درصد پیش‌بینی شده است و همچنین بازپرداخت تسهیلات ۵ ساله با ۶ ماه دوره مشارکت و ۶ ماه دوره تنفس و ۴۸ ماه دوره بازپرداخت خواهد بود.

  وی اضافه کرد: در تسهیلات وجوه اداره شده ۲۵ درصد تسهیلات باید حداقل آورده متقاضی و در تسهیلات تلفیقی نیز این مبلغ ۲۰ درصد پیش بینی شده و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی مسئولیت ضمانت تسهیلات را برعهده دارد.

  مدیرعامل بانک صنعت و معدن در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: در ده سال اخیر بالغ بر ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیارد دلار تسهیلات از سوی بانک صنعت و معدن به زنجیره تولیدات معدنی کشور پرداخته شده و همچنین ۶۶ هزار میلیارد ریال نیز از محل منابع داخلی و توسط این بانک به صورت تسهیلات به 11 رسته معدنی تزریق شده است.

  وی تاکید کرد: در قالب تفاهم نامه سه جانبه پرداخت تسهیلات معدنی که امروز به امضا رسید، ظرفیت جدیدی از پرداخت تسهیلات به این بخش فرآهم شده و روش های پرداختی نیز بسیار سهل تر از گذشته شده است.