در حال بارگذاری...

برخی از سوالات متداول

چگونه بفهمیم که مشاوریار برای کسب و کار من بهتر است؟

ما بعنوان یک گروه انجام دهنده خدمات اداری می توانیم به همه کسب و کارهای قانونی و مشروع در مقیاس صنایع متوسط و بزرگ کمک کنیم . ارائه ایده سرمایه گذاری ، اخذ مجوزهای مرتبط ، مطالعه بازار ، طرح توجیهی ، اخذ زمین ، خرید ماشین آلات و نهایتاً اجرای کامل پروژه از جمله کارهایی است که ما با نظارت شرکت های مشاور انجام می دهیم . با این همه ، در برخی از صنایع خاص ممکن است ما بهترین انتخاب نباشیم . ما خوشحال می شویم مشخصات پروژه شما را بدانیم در صورت عدم تناسب بصورت محرمانه به شما اعلام می کنیم و یا در صورت نیاز مشاور متناسب را به شما معرفی می کنیم.

به نظر شما کدام ایده برای سرمایه گذاری مناسب است؟ ایده سرمایه گذاری خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اینکه کدام ایده برای سرمایه گذاری خوب است به دو عامل باز می گردد . اول شرایط و دوم سرمایه گذار . منظور از شرایط در واقع به همان سه بخش گزارش امکان سنجی برمی گردد . آیا این ایده اگر به مرحله اجرا درآید پروژه موفقی خواهد بود ؟ بسیاری از ایده ها زمانی ایده های جذابی بودند . چرا که بازار خالی از رقیب بود و محصول می توانست با حجم بالا بفروش برسد .

اما الان آن ایده ها به مرحله اجرا درآمده اند و محصولاتشان در بازار جا افتاده اند و اکنون اگر شما بخواهید وارد این بازار بشوید باید با آنها رقابت کنید . در برخی از محصولات ما با بازار اشباع روبرو هستیم یعنی در بازار داخلی عرضه یا با تقاضا برابر است یا بسیار نزدیک است . از این منظر آن ایده خوب دیروز ، امروز دیگر ایده خوبی نیست . اینکه پروژه ″ الف ″این که چهارسال پیش اجرا شده و موفق بوده است ، دلیل ندارد که امروز هم اجرا شود حتماً موفق بشود . چون مسئله بازار خیلی مهم است . اینکه این بازار چقدر بزرگ هست که تولید کننده جدید وارد بشود یا نه ؟

از منظر بازار ، ایده خوب ایده است که آن محصول یا آن خدمات تولیدکننده دیگری نداشته باشد بعبارتی ایده نو باشد که در نتیجه تولید کننده ی به نوعی یک بازار بدون رقیب خواهد داشت اما در اینجا منظر دوم باز می شود ؛ اینکه پروژه از نظر فنی در چه وضعیتی است . هر چه ایده نوتر باشد از منظر بازار ایده بهتری است اما از منظر فنی ریسک بالاتری پیدا می کند . یکی از مهمترین مشکلات ″طرح های دانش بنیان ″ بحث ریسک فنی است . در واقع چون طرح تا کنون در کشور اجرا نشده نیاز به دانش فنی و متخصصان ویژه ای دارد که برای تامین آنها باید فکر کرد . از دیدگاه فنی ، مسائل دیگری که باید به آن توجه کرد نوع تکنولوژی است . در برخی صنایع با آمدن تکنولوژیهای جدید ، تکنولوژیهای قبلی از توجیه خارج می شوند .

مثلاً نوار کاست زمانی در ایران تولید شد که از منظر چرخه عمر lifecycle به آخر دوره خودش رسید بود . و بجای آن سی دی و دی وی دی وارد بازار شده بود . از این منظر پروژه تولید نوارکاست از اول اشتباه بود . یا مثلا در تولید آجر تکنولوژیهایی به بازار آمده که مصرف انرژی را بطور قابل توجهی کم میکند . طبیعی است که تکنولوژیهای قبلی بعد از مدتی دیگر توان رقابت را از دست می دهند . با توجه به افزایش سرعت رشد و تغییر تکنولوژی ، تکنولوژی طرح باید حتماً تکنولوژی به روز و جدیدی باشد ضمن اینکه برای ریسک فنی هم فکر شده باشد.

از نظر مالی ، ایده خوب ایده است که سودآوری بیشتری داشته باشد نرخ IRR نرخ بازگشت سرمایه ، و NPV ارزش فعلی ملاک های خوبی هستند . اما باید دقت کرد که محاسبات درست انجام شده باشد . گاهی فروشندگان ماشین آلات برای فروش خودشان ، عدد و رقم ها را دست کاری می کنند که در اینجا چک کردن محاسبات بوسیله یک مشاور مورد وثوق توصیه می شود . اینکه مثلاً ضایعات محاسبه نشود ، یا قیمت مواد اولیه یا قیمت فروش محصول کمی بالا و پایین محاسبه شود ، بر نرخ بازگشت اثر می گذارد . از دیدگاه مالی ، نرخ بازگشت بالاتر از سود بانکی طرح را توجیه پذیر می کند اما طبیعتاً هر چه نرخ بازگشت بیشتر باشد ، طرح از منظر مالی مناسب تر است . اما علاوه برهمه اینها مساله اینست که ایده سرمایه گذاری باید با توان اجرایی ، توان مالی و علایق سرمایه گذار مطابقت داشته باشد ایده سرمایه گذاری مثل یک لباس خیاط دوز باید برای تن سرمایه گذار برازنده باشد . اینست که شخصیت ، سوابق گذشته ، ارتباطات ، تجربیات سرمایه گذار هم بسیار مهم اند که باید به آنها توجه شود .

ما نمی خواهیم اطلاعات فنی شرکت ما نشت پیدا کند. آیا حاضرید با ما قرارداد عدم افشای اطلاعات ببیندید؟

بله ، بی تردید رازداری و عدم افشای اطلاعات مشتریان یکی از ویژگی های اولیه یک مشاور خوب است .

این مسئله بقدری مهم است که جزء ارزشهای این گروه هم آمده است . در کلیه قراردادهای ما بندی هست که عدم افشای اطلاعات مشتریان را از جمله تکالیف این گروه می داند و می تواند هر گونه نگرانی را برطرف کند با این همه اگر لازم باشد می توان قرارداد جداگانه ای هم در این مورد منعقد کرد.

ایجاد و تسهیل در راه ­اندازی واحدهای تولیدی و فرآیند راه اندازی یک واحد تولیدی از جمله شاخص‌های تعیین‌کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می‌توان به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی هر کشور پرداخت.

مراحل سفارش طرح توجیهی

سفارش طرح توجیهی ، طی مراحل زیر انجام می شود:
1- اولین مرحله تماس با مشاوریار است.
2-پس از توافقات اولیه جهت مشخص شدن جزییات، تشکیل جلسه حضوری ضروری است. چنانچه در این جلسه توافق برای انجام تهیه طرح توجیهی صورت بگیرد، لیست مدارک مورد نیاز جهت تهیه طرح توجیهی در اختیار متقاضی قرار می گیرد.
3- توافق بر سر شرح خدمات و مبلغ قرارداد مرحله بعدی است. پس از امضای قرارداد و واریز پیش پرداخت توسط متقاضی، تدوین طرح آغاز می‌گردد.
4- در این مرحله نگارش طرح توجیهی با فصل بررسی بازار شروع می شود. (در این مرحله تنها اطلاعات مربوط به محصول و خدمات مورد نیاز است.)
5- با تکمیل مدارک مربوط به بخش فنی(عمدتا پیش فاکتور ماشین آلات و لی اوت (Layout) و ابعاد زمین) توسط متقاضی، بخش بررسی بازار تکمیل شده و بخش های مطالعات فنی و پس از آن برآوردهای مالی و محاسبات مالی با نرم افزار کامفار انجام می پذیرد.
6- پس از آن تکمیل طرح توجیهی و انجام ویرایش های نهایی بنا به درخواست متقاضی و صلاحدید کارشناسان، نسخه چاپ شده در اختیار متقاضی قرار می گیرد.
* در طی مدت همکاری، تعاملات برای غنی شدن طرح توجیهی صورت خواهد گرفت.
* تعهد دیگر این گروه دفاع از طرح توجیهی در بانک جهت اخذ تسهیلات یا ارگان های مربوطه است.
* بسته به شرح خدمات توافق شده مشاوره فنی جهت انتقال تکنولوژی انتخاب ماشین آلات، و یا مطالعه بازار به صورت میدانی و … می‌تواند به شرح خدمات اضافه شود.
* گروه مشاوریار همواره خود را متعهد به زمان بندی پروژه و پشتیبانی از مشتریان هنگام دفاع از طرح در بانک و سایر نهادهای مرتبط می داند.

مدارک لازم جهت اخذ وام

بانک ها تسهیلاتی را به صورت ارزی و ریالی در اختیار سرمایه گذارانی که قصد ایجاد یا توسعه واحدهای صنعتی، معدنی و گردشگری دارند، قرار می دهند تا شرایط لازم جهت بهره برداری مطلوب از مجموعه خود داشته باشند.

جهت پرداخت وام به متقاضی ضوابطی از جانب بانک مطرح است که در ادامه مطلب به آن می پردازیم؛

ضوابط اخذ وام

اولین و مهمترین مساله در اعطای تسهیلات به متقاضی، طرح یا پروژه مربوطه توجیه فنی، مالی و اقتصادی لازم را داشته باشد.

حداکثر ۶۰ درصد سرمایه گذاری ثابت طرح به صورت تسهیلات از طریق بانک تامین می شود و ۳۰ درصد سرمایه گذاری کل طرح که شامل سرمایه گذاری ثابت و در گردش است، از طرف متقاضی بصورت سرمایه پرداخت شده شرکت تأمین گردد.

گزارش توجیهی طرح باید از طریق مشاوران منتخب بانک تهیه گردد که همان شرکت های عضو کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی می باشند.

همچنین در صورت تصویب طرح در بانک ، متقاضی موظف است جهت نظارت بر اجرای طرح با یکی از مشاوران منتخب واجد شرایط بانک قرارداد نظارتی منعقد نماید.

باز پرداخت تسهیلات معمولاً ۵ ساله می باشد که تغییر این دوران از اختیارات بانک بوده که متناسب با وضعیت طرح ها است.

افتتاح حساب جاری قرض الحسنه از جمله اقداماتی است که متقاضی هنگام ارائه در خواست تسهیلات می نماید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ وام

  • آخرین اساسنامه ثبتی شرکت
  • آخرین نسخه آگهی تاسیس
  • روزنامه رسمی آگهی آخرین اقامتگاه قانونی شرکت
  • صورت جلسه هیئت مدیره شرکت مبنی بر موافق با اخذ تسهیلات از بانک
  • کپی کلیه اسناد مالکیت محل اجرای طرح و وثایق و تضامین
  • گزارش کارشناس رسمی دادگستری
  • کپی شناسنامه کلیه اعضای هیئت مدیره
  • ارائه مجوز های لازم جهت منابع معرفی شده
  • آخرین گزارشات بازرس قانونی و حسابرسی شرکت
  • گواهی مالیاتی
  • ارایه صورتهای مالی
  • تصویر پروانه بهره برداری و هر گونه مجوز فعالیت
  • قرارداد تهیه گزارش طرح توجیهی
  • قرارداد نظارت با شرکت های مهندس مشاور

مدارک مورد نیاز برای بررسی تامین مالی و یا مشارکت معادن

1- نامه درخواست
2- مشخص نمودن مبلغ سرمایه گذاری و یا مشارکت
3- ارائه گزارش ارزیابی دقیق واحد عملیات متعلق به متقاضی ، همراه با مدارک و مستندات زیر :
3-1 تصویر گزارش پایان عملیات اکتشافی همراه با نقشه های توپوگرافی و زمین شناسی بزرگ مقیاس که طی آن کلیه عملیات انجام شده اعم از ترانشه ها چاهک ها تونل ها و نمونه برداری ها و به طور کلی کلیه عوارض طبیعی و مصنوعی بر روی آن مشخص شده باشد .
3-2 تصویر گواهینامه کشف .
3-3 تصویر شناسنامه و طرح بهره برداری معدن و در مورد واحدهای کانه آرایی و فرآوری مواد معدنی
3-4 تصویر پروانه بهره برداری معدن و یا مجوز واحدهای کانه آرایی یا فرآوری مواد معدنی دارای اعتبار از نظر مدت و آزاد بودن از نظر قابلیت توثیق .
3-5 تصویر قرارداد مسئول فنی .
3-6 گزارش مسئول فنی
3-7 تصویر شناسنامه برای اشخاص حقیقی وتصویر اساسنامه شرکت و روزنامه رسمی با آخرین تغییرات آن برای اشخاص حقوقی .
3-8 مدارک دال بر فروش مواد معدنی یا محصول تولیدی .
3-9 نتیجه استعلام از دستگاه های اجرایی نظیر محیط زیست ، منابع طبیعی
3-10 ارائه مدارک ماشین آلات ثابت و متحرک معدن شامل فاکتور خرید ،اسناد ماشین آلات ، بیمه نامه ها .
3-11 ارائه مدارک در ارتباط باتأسیسات ، مالکیت زمین ، مجوز برق و آب .
3-12 میزان استخراج یا تولید واقعی سالانه معدن یا واحد کانه آرایی و فرآوری طی یک دوره بهره برداری پنج ساله به تفکیک سال .
3-13 ارزش روز واحد عملیات همراه با گزارش ارزیابی .
3-14 در صورتی که متقاضی اعم از اشخاص حقیقی و یا حقوقی در هیئت مدیره متخصص در امر معدن می باشند مدارک تحصیلی خود را ارائه نمایند .
4- طرح توجیهی
5- گواهی مالیاتی موضوع ماده 186 قانون مالیات های مستقیم
6- آخرین گزارش بازرس قانونی و حسابرسی شرکت توسط موسسات حسابرسی مورد تایید جامعه حسابداران رسمی و قرارداد سال
7- گزارش بودجه عملیاتی سال جاری و برنامه عملیاتی مرتبط با آن

گروه مشاوریار طیف گسترده ای از قرارداد ها را بسته به نوع و شرایط آن در اختیار مشتریان قرار می دهد.

در بیشتر مواقع مشتریان نگران پرداخت کامل مبلغ قرارداد هستند، این نگرانی برای ما قابل قبول می باشد، به همین دلیل با تطبیق شرایط و دریافت تضمینات مناسب، گروه مشاوریار آماده همکاری و تسهیل در مورد انجام قراردادهای فقط خدمات اداری خواهد بود.

از ما بپرسید

شما عزیزان می توانید با درج مشخصات خود در فرم زیر سوالات خود را پرسیده و همکاران ما نسبت به برقراری ارتباط و پاسخ به سوالات شما اقدام نمایند.

    آماده همکاری هستید؟

    تنظیم قرارکاری