مجوزهایی که برای ثبت شرکت لازم است

در بخشنامه شماره ی ۱۳۳۶۸۰ /۹۳ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موضوعاتی تعیین شده اند که افراد برای شروع فعالیت در این موضوعات و ثبت شرکت ابتدا بایستی مجوز مربوطه را از مراجع ذیربط تهیه کنند.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه گروه مشاوریار می توانید از آخرین مطالب این سایت اطلاع داشته باشید. برای عضویت فقط کافیست آدرس ایمیل خود را درج نمایید.

در بخشنامه شماره ی ۱۳۳۶۸۰ /۹۳ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موضوعاتی تعیین شده اند که افراد برای شروع فعالیت در این موضوعات و ثبت شرکت ابتدا بایستی مجوز مربوطه را از مراجع ذیربط تهیه کنند.

این موضوعات عبارت اند از:

۱- فعالیت هایی با موضوع بورس و نهاد های مالی

موضوع:
نهادهای مالی از جمله کارگزاران، معامله گران، بازارگردانان، مشاوران سرمایه گذاری موسسه رتبه بندی، صندوق های سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری، شرکتهای پردازش اطلاعات مالی، شرکت های تامین سرمایه و صندوق بازنشستگی در قالب موضوع فعالیت هایی از قبیل سرمایه گذاری در سهام و سهم الشرکه،واحدهای سرمایه گذاری سایر اوراق بها دار،واسطه گری در خرید و فروش و مشاور و ارزشیابی و تصفیه و پایاپای معامله ی اوراق بهادار،تحلیل اطلاعات و دریافت دستور های خرید و فروش، فراهم آوردن تسهیلات لازم برای معاملات با تعهد پذیره نویسی و فروش سپرده گذاری و توفیق، تنظیم روابط بین اشخاصی که در بازار اوراق بهادار فعالیت دارند، صدور گواهینامه های حرفه ای مرتبط و خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و اوراق بهادار،صندوق سرمایه گذاری با استفاده از طرح های پس انداز و سرمایه گذاری و مزایای تکمیلی برای بازنشستگان سرمایه گذاری در اوراق بهادار واسطه در معاملات بورسی و اوراق بهادار ،فعالیت های کارگزاری،مشاوره،سبد گردانی،پذیره نویسی،تعهد پذیره نویسی امور مربوط به ثبت نگهداری انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه ی وجوه ارائه ی خدمات الکترونیکی معاملات اوراق بهادار، تعاونی سهام، عام

نام های درخواستی که نیاز به مجوز دارند :

نهادهای مالی، کارگزاران، معامله گران،ب ازارگردانان، مشاوران سرمایه گذاری، مادر(هلدینگ) سبد گردان موسسه ی رتبه بندی، صندوق بازنشستگی، مدیریت دارایی مرکزی

مرجع صدور مجوز:

سازمان بورس و اوراق بهادار (حسب مورد معاونت نظارت بر بورس و ناشران و معاونت و نهادهای مالی)
تذکر:
هر نوع درج عنوان سرمایه گذاری ترکیبی در نام و موضوع، نیاز به اخذ مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار ندارد و صرفاً عنوان سرمایه گذاری مطلق و یا سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار تکلیف به اخذ مجوز شده است. لذا سرمایه گذاری ساختمانی، سرمایه گذاری عمرانی و غیره نیاز به اخذ مجوز ندارد.

صرف عبارت خرید و فروش سهام،بدون استفاده از موضوعات اصلی بورسی و در موضوعات فعالیت نیاز به اخذ مجوز در بورس ندارد.
فعالیت های هرمی و شبکه ای و یا بازاریابی هرمی و شبکه ای به هر نحوی ممنوع می باشد.

۲- موضوع فعالیت زیر مجموعه ی خصوصی سازی

موضوع فعالیت

کلیه ی تغییرات و تصمیمات شرکت های دولتی مشمول واگذاری و واگذار شده بصورت کنترلی موضوع اصل ۴۴ قانون اساسی و تکالیف قوانین بودجه ی سنواتی می بایست از سازمان خصوصی سازی مجوزی دریافت نمایند.

مرجع صدور مجوز:

سازمان خصوصی سازی

تذکر:
در خصوص شرکت های دولتی به موجب ماده ی ۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون محاسبات عمومی ایجاد هر گونه شرکت دولتی ممنوع و پس از تشریفات مقرر در قوانین مذکور و اخذ مجوز از مجلس و هیات وزیران امکان پذیر می باشد. در خصوص مناطق کمتر توسعه یافته نیز به موجب اصلاحات مقرر در قانون اصل ۴۴ قانون اساسی ، ایجاد شرکت با مشارکت سازمان گسترش و یا سازمان توسعه،بر طبق شرایط مقرر امکان پذیر می باشد.

ملاک عمل اخذ مجوز، قانون بودجه ی همان سال می باشد.اگر در قانون بودجه ی ثبت تمامی مجامع و هیئت مدیره منوط به رعایت قوانین و مقررات و اخذ مجوز از خصوصی سازی باشد می بایستی بر طبق آن عمل نمود و اگر فقط برخی از صورتجلسات ذکر شده باشد، ملاک عمل همان مصادیق مصرح اخذ مجوز در قانون می باشد.

لیست شرکت های مشمول واگذاری و واگذار شده بصورت کنترلی اعلامی از سوی سازمان خصوصی سازی هر سال تغییر و یا اصلاح و بصورت بخشنامه به واحدهای ثبتی تابعه اعلام گردیده است.

۳- موضوع فعالیت مربوط به امور بیمه ای

موضوع فعالیت:

ثبت تاسیس و تغییرات کلیه ی شرکت های بیمه ای با موضوعات تصدی به هر گونه خدمات بیمه ای و نمایندگی بیمه و کارگزاری خدمات بیمه ای و …

اخذ نمایندگی از شرکت بیمه،عرضه ی خدمات بیمه ای با رعایت قانون تاسیس بیمه ی مرکزی ایران و بیمه گری مصوبات شورای عالی، بیمه ی دستورالعمل ها و مفاد قرارداد نمایندگی بیمه

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

بیمه، خدمات بیمه ای،نمایندگی بیمه،کارگزاری خد مات بیمه ای

مرجع صدور مجوز:

بیمه ی مرکزی ایران و یا حسب مورد بر طبق دستورالعمل های مصوب و صرفاً نمایندگی های بیمه از بیمه ی اصلی آن قابل اخذ می باشد.

۴- موضوعات مرتبط با شرکت های تعاونی

موضوع فعالیت:

کلیه ی شرکت های تعاونی که با موضوع فعالیت مختلف تاسیس می شوند به موجب قانون فوق می بایست برای تاسیس و تغییرات خود از اداره ی تعاون شهرستان مربوطه مجوز اخذ نمایند.

مرجع صدور مجوز:

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (اداره ی تعاون شهرستان مربوطه)

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

تعاونی تولید، تعاونی خدماتی،تعاونی سهام عام، تعاونی اعتبار،تعاونی کشاورزی،تعاونی دامداری، تعاونی دامپروری، تعاونی پرورش و صید ماهی، شیلات، تعاونی صنعت، تعاونی معدن، تعاونی عمران شهری، تعاون توزیع از جمله تعاونی مشاغل، تعاونی مصرف کنندگان، تعاونی مسکن، تعاونی فراگیر، تعاونی چند منظوره و سایر تعاونی ها

تذکر:

 • در خصوص تعاونی سهامی عام علاوه بر اخذ مجوز از ادارات تعاونی می بایستی از سازمان بورس اوراق بهادار نیز مجوز اخذ گردد.
 • در خصوص تعاونی اعتبار علاوه بر لزوم اخذ مجوز از ادارات تعاونی می بایستی از بانک مرکزی نیز مجوز اخذ گردد.

۵- موضوعات فعالیت مربوط به امور فرهنگی و هنری و خبری و تبلیغاتی

موضوع فعالیت:

 • انجام کلیه ی امور فعالیت های فرهنگی و هنری و سینمایی،خبری و خبرگزاری
 • ایجاد نمایندگی خبرگزاری ها و رسانه های خارجی، داخلی و انتشار نشریات عمومی و یا تخصصی
 • طراحی و برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت مربوطه از جمله روزنامه نگاری و روابط عمومی و خبرنگاری
 • تهیه و تنظیم ،مشاوره و اجرای برنامه های تبلیغاتی و روابط عمومی از طریق تاسیس کانون های آگهی و تبلیغاتی تاسیس دفتر خدمت رسانی به خبر نگاران و روزنامه نگاران
 • چاپ و نشر کتاب و لیتوگرافی و ترجمه ی متون و مقالات و کتب
 • طراحی و برگزاری دوره های آموزشی و فرهنگی و هنری و سینمایی و مطبوعاتی از قبیل داستان نویسی، چاپ و کتابداری و صحافی و هنرهای دستی و طراحی لباس و مد و خوشنویسی و کامپیوتر گرافیک (طراحی)، فیلم سازی، عکاسی، بازیگری
 • برگزاری جشنواره های هنری و نمایشی و سینمایی و مطبوعاتی و خبرنگاری و روزنامه نگاری
 • تهیه ی فیلم های سینمایی و تلویزیونی از جمله فیلم کوتاه و مستند و انیمیشن
 • تاسیس نمایشگاه و نگارخانه ی هنری و فرهنگی و سینمایی
 • تشکیل موسسات فرهنگی در قالب فعالیت های فرهنگی دیجیتال از جمله تصدی رسانه بر خط و پدیدآوردن،تهیه کردن و عرضه ی بسته های نرم افزاری رسانه ای و بسته ی نرم افزاری رسانه پرداز
 • تولید و تکثیر نرم افزار دیجیتال فرهنگی
 • طراحی مد لباس و برگزاری نمایشگاه های مد و لباس
 • فعالیت قرآنی،انجمن های اسلامی و اعزام مبلغ و تبلیغات مذهبی و تشکل های مذهبی آموزش عمومی و روخوانی و روانخوانی قرائت (تحقیق و ترتیل) ترجمه ی مفاهیم، حفظ سیر معصومین (ع) احکام ادعیه ی زیارت مدیحه سرایی، اذان، ابتهال، همخوانی، تواشیح برگزاری مسابقات قرآنی و عترت برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های قرآنی مدیحه سرایی و سخنرانی تبلیغی دینی
 • تاسیس مراکز فرهنگی اقلیت دینی رسمی کشور در محدوده ی امور فرهنگی آن اقلیت

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

فرهنگی و هنری و سینمایی و مطبوعاتی ،خبری و خبرگزاری،خبرگزاری ها و رسانه های (خارجی، داخلی)
تبلیغاتی،مد و لباس،فعالیت قرآنی،انجمن های اسلامی،تبلیغات مذهبی،فرهنگی اقلیت دینی

مرجع صدور مجوز:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه)

تذکر:

در نام و موضوع شرکت چنانچه از عناوین و مصادیقی نظیر هنر آشپزی و یا هنر ورزشی و یا هنر رزمی که مربوط به امور فرهنگی نمی باشد استفاده گردد، نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد ندارد.

نرم افزارهای غیر فرهنگی، نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد ندارد مثل نرم افزارهای حسابداری و مالی یا آموزشی
با توجه به اینکه موضوع موسسات و یا شرکت های فرهنگی، ورزشی در اجرای ماده ی ۶۲ قانون برنامه ی پنجم بازنگری و مشخص گردید اخذ مجوز مربوط به فعالیت می باشد نه مرحله ی ثبت شرکت ها.لذا تا زمان ابلاغ کارگروه ماده ی مذکور، اخذ مجوز در خصوص موسسات مذکور نیازی نمی باشد.

۶- موضوعات فعالیت مربوط به امور پولی و بانکی

 • تاسیس و تغییرات و تصمیمات شرکت، ایحاد و ثبت نهادهای پولی و اعتباری از قبیل بانک ها و موسسات اعتباری،تعاونی های اعتبار،صندوق های قرض الحسنه،صرافی ها و شرکت ها واسپاری(لیزینگ ها)
 • اشتغال به عملیات بانکی و هر گونه تشکیل برای عملیات بانکی و وجوه و اعتبار به صورت دریافت انواع وجوه و اعتبار،سپرده، ودیعه و موارد مشابه تحت هر عنوان و اعطای وام و اعتبار قبول سپرده و اعطای تسهیلات و صدور کارت های الکترونیکی پرداخت و کارت های اعتباری
 • معاملات طلا و نقره و ارز
 • ورود و صدور پول رایج ایران و ارز
 • صدور و تاًیید و قبول ضمانت ارزی و ریالی
 • قبول و نگهداری امانات طلا و نقره و اشیاء گران بها و اوراق بها دار و اسناد رسمی و صندوق امانات
 • تاسیس شعب و نمایندگی بانک های خارجی (صرفاً در تهران و مناطق آزاد قابل ثبت می باشد)

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

بانک ها، موسسات اعتباری،تعاونی های اعتبار،صندوق قرض الحسنه،صرافی و شرکت واسپاری(لیزینگ)

مرجع صدور مجوز:

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

تذکر:

 • در خصوص موضوع فعالیت وصول مطالبات بانکی، با توجه به اینکه در قوانین و مقررات پولی و بانکی مقرراتی وضع نشده است و اداره ی مجوزات بانکی بارها اعلام نموده موضوع مرقوم نیاز به اخذ مجوز ندارد. لذا موضوع مذکور نیاز به اخذ مجوز از بانک مرکزی ندارد.
 • در خصوص تعاونی اعتبار علاوه بر لزوم اخذ مجوز از ادارات تعاونی می بایستی از بانک مرکزی نیز مجوزات لازم اخذ گردد.

۷- موضوع فعالیت مربوط به امور قرآنی و مذهبی و حج و زیارت

الف) موضوع فعالیت:

 • ایجاد موسسات با فعالیت قرآنی و انجمن های اسلامی و اعزام مبلغ و تبلیغات مذهبی و تشکل های مذهبی
 • برگزاری دوره های آموزشی روانخوانی قرآن (حضوری، نیمه حضوری و غیر حقوقی)
 • آموزش عمومی روخوانی و روانخوانی قرائت (تحقیق و ترتیل)
 • ترجمه ی مفاهیم حفظ سیر معصومین (ع)
 • احکام ادعیه ی زیارت مدیحه سرایی، اذان، ابتهال، همخوانی تواشیح و سخنرانی تبلیغی دینی
 • انجام برنامه های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم و انجام تحقیقات قرآنی
 • ایجاد بانک نوار و نرم افزار و کتابخانه ی تصویری و صوتی یا مجوزیت قرآن کریم برای بهره گیری اقشار مختلف مردم
 • انجام فعالیت های قرآنی با بهره گیری از فن آوری های صوتی و تصویری و الکترونیکی

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

مذهبی، قرآنی اعزام مبلغ، تشکل قرآنی

مرجع صدور مجوز:

سازمان تبلیغات اسلامی

تذکر:
بر اساس تفاهم نامه ی سازمان تبلیغات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره نامه ی فوق الاشعار هر یک از دو دستگاه نسبت به صدور مجوز اقدام نمایند، نیازی به اخذ مجوز از دیگر استفاده نمی باشد.

ب) موضوع فعالیت:

تصدی به امور زیارتی از جمله ثبت نام و تنظیم مسافرت های زیارتی و ذخیره ی مکان و هرگونه خدمات زیارتی،ارائه ی خدمات زیارتی به زائران کشورهای اسلامی، برگزاری هرگونه تورهای زیارتی و سیاحتی و دینی، ارائه ی خدمات زیارتی به زائران کشورهای اسلامی، برگزاری هرگونه تورهای زیارتی و سیاحتی و دینی

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

زیارتی،حج، مسافرت یا سفر و یا تورهای زیارتی،مسافرت یا سفر و یا تورهای دینی

مرجع صدور مجوز:

سازمان حج و زیارت

تذکر:

برخی از موضوعات مرتبط به ایرانگردی و جهانگردی و زیارتی از سه مرجع (سازمان حج و زیارت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان هواپیمایی)مستلزم اخذ مجوز می باشد و برخی دیگر از یک و یا دو مرجع مذکور و زیارتی مشخص می گردد.

۸- موضوعات فعالیت علمی،آموزشی وپژوهشی

الف) موضوع فعالیت:

 • انجام تحقیقات علمی در سطح ملی و بین المللی با همکاری محققان و متخصصان و همکاری با نهادهای اجرایی علمی و پژوهشی در زمینه ی ارزیابی و بازنگری و اجرای طرح ها و برنامه های مربوط به امور تحقیقات و پژوهشی
 • ایجاد یا توسعه ی هرگونه واحد آموزش عالی یا موسسه ی تحقیقاتی تاسیس آموزشگاه های عالی آزاد و برگزاری دوره های تخصصی و کاربری کوتاه مدت برای دوره های کنکور کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد، دکتری
 • تاسیس دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دولتی و غیر دولتی، پژوهشکده، پژوهشگاه
 • تاسیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و تشکیل فدراسیون ملی و و ورزش های دانشگاهی
 • ارائه ی خدمات در زمینه ی فعالیت های آموزش عالی و پژوهشی، فناوری و امور دانشجویی
 • مشاوره و ارائه ی کلیه ی خدمات مورد نیاز جهت اعزام دانشجو به خارج از کشور
 • موسسات و شرکت های دانش بنیان، شرکت های دانشگاهی

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

دانش بنیان، پژوهشکده، پژوهشگاه، دانشگاه، تحقیقات علمی پژوهشی، موسسه ی تحقیقاتی، آموزشگاه های عالی آزاد، اعزام دانشجو، دانشگاهی

مرجع صدور مجوز:

وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

تذکر:

 • علیرغم تصریح قانون در مکاتبات متعددی وزارت علوم در نحوه ی ارائه ی مجوز با سردرگمی مواجه است.بطوریکه در برخی از نامه ها و مکاتبات تصریح به لزوم اخذ مجوز نموده است و در برخی دیگر درخواست عدم استعلام از آن مرجع ذکر شده است.
 • با توجه به نامه ی شماره ۱۸۲۶۸۴/۲۲/۲مورخ ۱۸/۹/۱۳۹۱ معاونت آموزش وزارت علوم،مجوز موسسات آموزش عالی آزاد در برخی موارد به دانشگاه جامع علمی_کاربردی تفویض گردیده است.
 • موسسات و شرکت های دانش بنیان و یا شرکت های دانشگاهی تابعه قانون خاص خود می باشد که ممکن است شرایط ثبت و اعطای مجوز نیز به صورت دیگر نیز صورت پذیرد.

ب) موضوع فعالیت:

تاسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در قالب دوره های فراگیری مهارت،حرفه در رشته های معین بر اساس استانداردها و مهارت های آموزشی مشاغل فنی و حرفه ای

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

آزاد فنی و حرفه ای

ج) موضوع فعالیت:

ایجاد مراکز آموزشی علوم اسلامی و حوزه های علمیه ی توسعه و پژوهش درحوزه های علوم اسلامی و دینی در تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی متناسب با رسالت ها و اهداف،سیاست ها و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت برای طلاب و فضلا

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

آموزشی علوم اسلامی،حوزه های علمیه

مرجع صدور مجوز:

شورای گسترش حوزه های علمیه

۹- موضوعات فعالیت مربوط به سازمان بهزیستی

موضوع فعالیت:

 • تاسیس مهدهای کودک
 • تاسیس مراکز نگهداری شبانه روزی کودکان بی سرپرست و خیابانی
 • تاسیس خانه ی سلامت دختران و زنان
 • تاسیس مجتمع ها و مراکز خدمات بهزیستی
 • تاسیس کلینیک و اورژانس های مددکاری و اجتماعی
 • تاسیس مراکز خدمات مشاوره ای اجتماعی
 • تاسیس مراکز توانبخشی معلولین
 • تاسیس مراکز حرفه آموزی معلولین
 • تاسیس مراکز توانبخشی و نگهداری سالمندان
 • تاسیس مراکز توانبخشی و درمانی بیماران روانی (صرفاًمراکز روانی)
 • تاسیس مراکز خدمات مشاوره ژنتیک
 • تاسیس مراکز درمانی و بازتوانی معتادین
 • تاسیس انجمن ها و موسسات غیر دولتی و غیره که در راستای اهداف سازمان بهزیستی کشور فعالیت می نمایند.

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

مهدهای کودک، مراکز نگهداری شبانه روزی کودکان بی سرپرست و خیابانی، خانه ی سلامت دختران و زنان، بهزیستی، توانبخشی، معلولین، توانبخشی و نگهداری سالمندان، معتادین

مرجع صدور مجوز:

سازمان بهزیستی

تذکر:

بر طبق مستندات قانونی در خصوص موسسات خیریه ممکن است هر یک از سه مرجع نیروی انتظامی(اطلاعات ناجا)وزارت کشور(سازمان مردم نهاد)سازمان بهزیستی نسبت به صدور مجوز اقدام نمایند که ارائه ی هر یک از مجوزات از مراجع مذکور به تنهایی کفایت می نماید.

۱۰- موضوعات فعالیت مرتبط با جامعه ی حسابداران رسمی

موضوع فعالیت:

ارائه ی خدمات حسابرسی از جمله حسابرسی و بازرس قانونی شرکت ها

نام های درخواستی نیاز به مجوز:

حسابرسی، بازرس قانونی

مرجع صدور مجوز:

جامعه ی حسابداران رسمی ایران

۱۱- موضوعات فعالیت نظامی و نیروهای مسلح

موضوع فعالیت:

عنوان تولید مواد ناریه،سلاح و مهمات شکاری و ورزشی و اقلام دفاع شخصی و حمل و نقل و نگهداری و ارائه ی آتش کاری مواد ناریه و انجام فعالیت های خدماتی مرتبط با آن ها. ثبت تاسیس و تغییرات شرکت های نظامی، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، سپاه، ارتش، صنایع دفاع، وزارت دفاع، نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی ارتش و سپاه تامین اجتماعی نیروهای مسلح، تعاونی نیروهای مسلح و سایر مصادیق نیروهای مسلح

نام های مورد درخواست:

نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، ستاد مشترک، بیمه ی نیروهای مسلح

مرجع صدور مجوز:

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

۱۲- موضوع فعالیت مربوط به فعالیت ترجمه ی رسمی

موضوع فعالیت:

مترجمی رسمی اسناد و مدارک،ترجمه ی رسمی اظهارات و اسناد در محاکم و دفاتر اسناد رسمی

مرجع صدور مجوز:

ارائه ی پروانه ی مترجمی رسمی قوه ی قضاییه

۱۳- موضوع فعالیت مربو